7.3.23

Jordan Shapiro, Nowe ojcostwoJordan Shapiro, Nowe ojcostwo 

Mamania 


Nawet w dzisiejszym, pozornie nowoczesnym, bardziej integracyjnym społeczeństwie, większość książek o rodzicielstwie jest napisana o macierzyństwie, a często zakłada się, że rola ojców jest z góry określona i łatwa do naśladowania. 


Shapiro postanawia odwrócić ten pomysł i podejmuje próbę zgłębienia psychologii ojcostwa i podważenia założeń dotyczących tradycyjnej roli ojca. W świecie, w którym normy dotyczące płci, modele rodzicielstwa, dane demograficzne i wiele innych szybko się zmieniają, każdy rodzic musi dostosować się do tych nowych okoliczności. Shapiro próbuje zmierzyć się z naszym zbiorowym, przestarzałym rozumieniem ojcostwa i wprowadzić je w współczesność, ucząc ojców patrzenia na swoją rolę w domu i życiu dziecka z otwartymi oczami, aktywnymi uszami i chętnym umysłem.


Z pewnością nie jestem docelowym odbiorcą książki o ojcostwie, ale jedną z najlepszych rzeczy w czytaniu jest to, że mam nieskończone możliwości odkrywania punktów widzenia i ról, których niekoniecznie wypełniam we własnym życiu. Książka ta to swego rodzaju manifest dla ojców, zanurzający się głęboko w historię, psychologię i normy kulturowe, aby zdemontować rolę patriarchy rodziny. Zamiast tego stara się oferować rolę feministycznego ojca – równorzędnego partnera, słuchacza, pocieszyciela – kogoś, kto doskonale zdaje sobie sprawę z czyhających na niego pułapek , i który przy sumiennym wysiłku jest w stanie zręcznie ich unikać tak często, jak to możliwe. 


Książka jest interesująca, opierając się na wielu koncepcjach, które czasami można by dokładniej wyjaśnić, ale ogólnie skutecznie bada różne aspekty tradycyjnego patriarchalnego ojcostwa i oferuje alternatywy, które są bardziej otwarte. Zastanawiam się, co pomyślą ojcowie, którzy przeczytają tę książkę i jak wielu zmierzy się z własnymi punktami widzenia i zrozumieniem swojej roli w świecie i spróbuje ewoluować, aby dopasować się do roli, którą Shapiro tutaj określa. Zdecydowanie ciekawa lektura.

.

.

.

Co tam aktualnie czytacie ? :)

.

.

.

#noweojcostwo 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)