10.8.18

Tomasz Samojlik, Żubr Pompik. Wyprawy (seria)


Media Rodzina
Okładka: miękka
Liczba stron: 24

„Żubr Pompik. Wyprawy" to seria książeczek autorstwa Tomasza Samojlika, w których sympatyczna żubrza rodzina poznaje polskie parki narodowe. Żubr Pompik i jego rodzinka (rodzice Porada i Pomruk oraz siostra Polinka) to urocze stado, które wcale nie należy do domatorów. Wręcz przeciwnie! Po przeczytaniu książeczek dowiemy się, że żubry żyją nie tylko w nieprzebytych puszczach, lecz są to bardzo ciekawskie stworzenia z ogromną pasją poznawania świata i podróżowania.

„Tajemnica rzeki” i Narwiański Park Narodowy to pierwszy przystanek żubrzej rodzinki. Małą Polinkę nudzi spacer brzegiem krętej rzeki, jednak jej brat Pompik czuje, że gęste szuwary kryją w sobie prawdziwą tajemnicę.Drugi  tom serii to „Bagienny łoś”, gdzie przenosimy się do Biebrzańskiego Parku Narodowego.  Pompik i Polinka spotykają na bagnie bardzo przygnębionego łosia. Razem spróbują wszystkich możliwych sposobów, żeby nieboraka rozchmurzyć.Po wrażeniach w Biebrzańskim Parku Narodowym czas na kolejną porcję doznań. Tym razem udajemy się razem z żubrami do Wigierskiego Parku Narodowego w części „Plan bobra”. Budowa tamy wymaga od bobra wiele wysiłku, więc Pompik i Polinka oferują mu swoją pomoc.

W czwartej części zatytułowanej „Rodzina borsuków” odwiedzamy  Kampinoski Park Narodowy. Spotkany w lesie łoś pokaże dzieciom, ile dźwięków kryje w sobie przyroda.

W piątym tomiku wypraw „Najstraszniejszy drapieżnik” po polskich parkach narodowych małe żubry Pompik i Polinka wraz z rodzicami przemierzają Bory Tucholskie. Oprowadza ich sympatyczny jeleń, który jednak nagle zrywa się do ucieczki, przestraszony wzmianką o wilku.

W ostatniej już szóstej części „Zachłanna mewa” rodzina sympatycznych żubrów dociera, aż do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie zachwycą się widokiem bezkresnego morza. W podziwianiu  przeszkodzi żuberkom pewna krzykliwa mewa.

Jestem zachwycona serią „Wyprawy” Tomasza Samojlika. Barwne, żywe ilustracje autora mają w  sobie mnóstwo uroku. Uśmiechnięte pyszczki żubrów powodują, że czytelnik nie chce w ogóle odkładać tych książeczek. Postaci są niesamowicie sympatyczne.

Dlaczego polecam te książki – po pierwsze walor edukacyjny jest ogromny. Czytelnik poznaje nowe gatunki zwierząt oraz uczy się jak odróżniać tropy. Poza tym zarówno dorosły, jak i dziecko poszerzają swoją wiedzę o poszczególnych parkach.  Po drugie w środku  każdej książeczki  znajdziemy  mapę Polski i zaznaczone wszystkie Parki Narodowe. Po trzecie humor sytuacyjny i słowny,  a także wierszyki utrwalą zdobytą wiedzę. Po czwarte to przepiękna historia miłości między rodzeństwem – okazuje się, że z młodszą siostrą też można się świetnie bawić.

Koniecznie zapoznajcie się z serią o Żubrze Pompiku. To doskonała książeczka dla całej rodziny, przy której można świetnie spędzić wspólnie czas i przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawostek, choćby jak dbać o otaczającą nas przyrodę.

6/6

Za egzemplarze dziękuję wydawnictwu!


Buziaki, Paulina

1 komentarz:

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)