4.7.24

Namcy Springer, Enola Holmes
Nancy Springer zabiera czytelników do XIX-wiecznego Londynu na kolejne spotkanie z bystrą, odważną i zbuntowaną nastolatką, Enolą Holmes.


Polscy czytelnicy poznali młodszą siostrę słynnego Sherlocka, kiedy to rozwiązała swą pierwszą sprawę odnalazła zaginionego markiza. W drugiej powieści z serii, w Sprawie leworęcznej lady, Enola wciela się w rolę panny Ivy Meshle, asystentki znanego perdytorysty, i prowadzi dochodzenie dotyczące zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy proletariat.

Nie bacząc na konwenanse, Enola podróżuje na rowerze i przemierza samotnie ulice wielkiego miasta w poszukiwaniu matki i nowych spraw do rozwiązania. Jest bystra i ma dobre serce nocami pomaga londyńskim biedakom, rozdaje im jedzenie i ciepłe ubrania. W dzień natomiast ukrywa się przed braćmi i tropi złoczyńców i krętaczy.


Po prostu zachwycająca seria i dowód na to, że literatura dla dzieci nie musi być głupia i nie uniżać ich inteligencji. Springer zakłada, całkiem słusznie, moim zdaniem, że dzieci potrafią i będą rozumieć słowa poprzez kontekst.


Fabuła jest ekscytująca. Enola jest na tyle inteligentna, że ​​może być zabawną bohaterką, a jednocześnie na tyle omylna, że ​​młodzi czytelnicy mogą się z nią identyfikować. Jako wyemancypowana czternastolatka wiedzie życie pełne przygód, które prawdopodobnie spodoba się także nastolatkom.

.

.

.

Znacie książki ? A serial ? :)

.

.

.

.

#enolaholmes 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)