15.3.20

Kelly i Zach Weinersmith, Jakoś wkrótce



Wydawnictwo Insignis Media
Okładka: miękka
Liczba stron: 368

Autorzy książki „Jakoś wkrótce”, Kelly i Zach Weinersmith, wyszli na świat, aby dowiedzieć się dokąd zmierza nasza przyszłość. Każdy z rozdziałów dotyczy aktualnego problemu technologicznego, takiego jak tani dostęp do przestrzeni kosmicznej, robotyki lub medycyny precyzyjnej, i omawia, gdzie jesteśmy teraz w tej dziedzinie, gdzie chcielibyśmy być i jakie problemy mogą pojawić się po drodze. I robią to wszystko z wielkim poczuciem humoru.

Powodem, dla którego tak bardzo lubię tę książkę, jest to, że jest dobrze przygotowana i napisana Dużo się nauczyłam dzięki niej  i do tego typu książek można wrócić w każdym momencie, jeśli trzeba odświeżyć pamięć o różnych obszarach technologii.

Oto kilka interesujących rzeczy, które wyhaczyłam z lektury „Jakoś wkrótce.

Wysłanie jednej rzeczy w kosmos kosztuje 10 000 $. Wiedziałam, że wyrzutnie kosmiczne są absurdalnie drogie, po prostu nie znałam dokładnych liczb. Jednym z powodów, dla których jeszcze nie zrealizowaliśmy naszych snów o kosmicznych podróżach Star Trek, jest to, że mamy na naszej planecie coś, co nazywa się pieniędzmi, i dlatego rakiety są naprawdę drogie. Jeśli uda nam się obniżyć koszty, to jedna z głównych przeszkód zostałaby usunięta.

-Jeśli skończymy z niedrogimi podróżami kosmicznymi, tak że będziemy mogli rozpocząć wydobywanie asteroid dla ich zasobów, takich jak metale, nieuchronnie napotkamy problemy prawne tutaj, po stronie Ziemi. Jedną z rzeczy, w których my, ludzie, jesteśmy naprawdę dobrzy, jest biurokracja i papierologia wokół wszystkiego.

Synteza jądrowa jest najlepszym źródłem energii, ale istnieje kilka ważnych powodów, dla których nie mamy jej jeszcze na świecie. Przede wszystkim naprawdę ciężko ją uruchomić! Fuzja zachodzi w słońcu, gdy dwa atomy wodoru zderzają się ze sobą i łączą się, tworząc hel. Kiedy zderzają się ze sobą i łączą się, powstaje energia, która, jeśli zostanie przechwycona, może zostać wykorzystana do zasilania naszego życia. Niestety (lub na szczęście) potrzeba przede wszystkim dużo energii, aby łączyć atomy wodoru, takie jak energia / grawitacja wewnątrz Słońca! Ale gdyby był ekonomicznie opłacalny, byłby świetny dla nas i środowiska!

Autorzy mówią także o nieuniknionym związku między ludźmi, a robotami. Posiadanie autonomicznych robotów w naszym codziennym życiu byłoby świetne z wielu powodów. Mogą na przykład pomóc osobom starszym w domu lub oczywiście pomóc w budowaniu różnych rzeczy. Autorzy jednak wspominają na przykład o rosyjskim asystencie robotycznym, który wciąż ucieka z budynku firmy, w którym został zbudowany! (ktoś coś ?)

Innym problemem związanym z robotami pomagającymi nam w codziennym życiu, a nie w życiu codziennym, takim jak budowanie rzeczy, jest to, że trudno jest wytłumaczyć imrzeczy, które ludzie mogą stosunkowo łatwo uchwycić. Podany w książce  przykład dotyczy murowania.

A ponieważ nigdy nie możemy zignorować ekonomicznego braku powstających technologii, jedną z interesujących kwestii poruszonych w książce jest to, że roboty pomagające nam w codziennym życiu mogą faktycznie pogorszyć nierówność dochodów, czego nie spodziewałam się przeczytać. Ale oczywiście ma to sens. Na przykład ludzie przeszkoleni w budowaniu robotów i naprawianiu ich mogą otrzymywać ogromne pensje, a reszta z nas o wiele mniej. Oczywiście możemy to już zobaczyć w naszym obecnym świecie. Inżynierowie oprogramowania i mieszkańcy Doliny Krzemowej z pewnością dostają  sześciocyfrowe przelewy.

Okej, na tym mówię dość i nie omówię wszystkiego, o czym mówi książka, ponieważ zajęłoby to dużo czasu i lepiej, jeśli ją po prostu przeczytasz. Ale wyżej wymienione punkty to tylko kilka interesujących. Rzeczywistość rozszerzona, rzeczywistość wirtualna, bioinżynieria i wiele innych wypełniają resztę książki.

Jako zwykła osoba czasami czuję, że nie mam pojęcia, co się dzieje na tym świecie. Co więcej, jako osoba, która zasadniczo skupia się na naukach humanistycznych przez całe życie, naprawdę nie wiem, jak działa technologia, i to mnie trochę wkurza. Na przykład naprawdę nie wiem, jak działa mój komputer, ale polegam na nim każdego dnia. To samo z moim telefonem komórkowym. Nie mówię, że muszę wiedzieć, jak zbudować laptopa lub telefon komórkowy, ale miło byłoby mieć podstawową wiedzę techniczną. I to nie znaczy, że nauki humanistyczne nie są ważne. Też są! Dlatego doceniam Jakoś wkrótce, ponieważ tak naprawdę wyjaśnia wiele skomplikowanych koncepcji w łatwy do zrozumienia sposób.

Jeśli więc interesuje Cię, co przyniesie nam przyszłość, sprawdź Jakoś wkrótce. To dobrze napisana, zabawna i wciągająca lektura pełna naukowych smaczków.

Serdecznie polecam!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu! 




Buziaki, Paulina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pięknie dziękuję za każdy komentarz. Moje opinie są całkowicie subiektywne, więc jeśli nie zgadzasz się ze mną, jak najbardziej to szanuję.
Zapraszam na mój instagram @readingmylove ;)